„Co zrobić w sytuacji kiedy po wypadku sprawca uciekł z miejsca zdarzenia? Czy dostanę wówczas odszkodowanie?”

Takie pytanie ostatnio wpadła na mojego maila, ale jest na tyle ciekawe, że postanowiłam napisać o tym artykuł blogowy.


Na szczęście polskie prawo chroni nas przed tego typu sytuacjami, zarówno gdy sprawca wypadku nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

 

Co zrobić, gdy sprawca uciekł?

 

W takiej sytuacji przede wszystkim należy niezwłocznie zawiadomić Policję

Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych (nagrania z monitoringów) oraz zgromadzonych zeznań świadków i uczestników zdarzenia Policja podejmie starania w zakresie ustalenia pojazdu oraz tożsamości sprawcy.

1. Jeśli te działania zakończą się powodzeniem zostanie ustalony zakład ubezpieczeń do którego możliwe będzie zgłoszenie szkody. Kierujący, który zbiegł z miejsca zdarzenia poniesie konsekwencje karne oraz cywilne w postaci regresu ubezpieczeniowego.

2. Może się zdarzyć, że działania Policji nie przyniosą pożądanych rezultatów w postaci ustalenia pojazdu sprawcy. W takiej sytuacji postępowanie zostanie zakończone wydaniem postanowienia o umorzeniu postępowania z uwagi na niewykrycie sprawcy zdarzenia. Ta z pozoru niekorzystna sytuacja dla poszkodowanego wcale nie pozbawia go możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za doznaną krzywdę.


W takiej sytuacji również możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Szkodę należy zgłosić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W takim przypadku ma zastosowanie art. 98 ust 1 pkt 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r.

Przepis mówi o tym, że, w przypadku, gdy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a nie ustalono ich tożsamości odpowiedzialność odszkodowawczą w tym zakresie przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

‼️ Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, który po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji przekazuje ją do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

‼️ Należy jednak pamiętać, że warunkiem dochodzenia roszczeń od UFG prócz ich należytego udokumentowania oraz wykazania związku doznanej krzywdy z wypadkiem drogowym jest okazanie wydanego w sprawie przez organy ścigania postanowienia o umorzeniu postępowania z uwagi na niewykrycie sprawcy.

Jeśli ta informacja jest dla Ciebie wartościowa podziel się nią z innymi i udostępnij link do artykułu dalej.

Zostaw komentarz